Seramik ile Fayans Arasındaki Fark / Ada Seçilmiş Yapı Dekorasyon / Sakarya, Gevye, Pamukova, Akyazı,Taraklı, Karapürçek, Erenler, Arifiye, Sapanca, Serdivan, Adapazarı, Hendek, Söğütlü, Ferizli, Kaynarca, Kocaali ve Karasu Stropiyer,Kartonpiyer,Eps Göbek,Tavan Kaplama,Söve,Laminat Parke,Isı
 SİSTEM İSTATİSTİKLERİ
Bugün Dün Toplam
12
19
2.321

  HABERLER / DUYURULAR Tüm Haberler

Seramik ile Fayans Arasındaki Fark
13 Agustos 2020, 11:12

Fayans Seramik Farkı

Fayans Seramik Farkı | Fayans ve seramik ülkemizde sıkça karıştırılan bir dekorasyon döşeme malzemesidir. Fayans Seramik Farkı konusunda gerekli anlamı elde edebilmeniz için öncelik ile fayans ve seramik kelimelerinin ayrı ayrı anlamlarını biliyor olmanız gerekmektedir. Ayrıca bu iki malzemenin nerelerde daha sık bir şekilde kullanıldığı durumu da iki malzeme arasındaki farkı göstermektedir.

Fayans Seramik Farkı

Öncelik ile fayansa baktığımızda toprağın çeşitli karışımlar kullanılarak harmanlanmasının ardından ortaya çıkmakta olan maddenin preslenme işleminden sonra oluşan malzemeye desen verilerek pişirilmesi olayıdır. Bu işlem sonucunda ortaya çıkan duvar kaplama maddesine de fayans denmektedir. Fayans karışım yapısı olarak kalker kil kuvars ve benzeri madenlerin farklı oranlarda karıştırılması ile ortaya çıkmakta olan çamurun ham maddesinin elde edilmesi ile oluşur. Seramiklerin ise geçmişi fayanslara oran ile çok daha geçmişe dayanır. Seramiklerde fayansların daha az ısıl işlem görülmüş halidir.

Şimdi de Fayans Seramik Farkı neler bunlara bir göz atalım.

  • Fayanslar seramiklere oran ile daha fazla ısıl işlem görmektedirler.
  • Fayanslar seramiklere göre daha pürüzsüz ve düzgün bir yüzeye sahiptir. Bundan dolayı fayanslar mutfak ve banyo duvarlarında tercih edilir iken seramiklerde dış mimarilerde daha sık kullanılır.
  • Seramiklerin fayanslara göre çeşitlilik sayısı fazladır ve ürün yelpazesi daha geniştir.
  • İç ve dış mekanların zemin kaplamalarında seramik kullanılır iken duvarlarda ise genellik ile fayans tercih edilir.
  • Fayanslar hazır ölçülere sahip olduklarından dolayı genellik ile karo şeklindedirler. Seramikler ise bunun tersine karo şeklinde olmayabilirler.
  • Fayanslar daha şık ve ince tasarımlı iken seramikler ise daha kaba olmasına karşın daha canlı renklere sahiptir.

Fayans Ve Seramiğin Farklı Yerlerde Kullanılmasının Nedeni Nedir

Fayans Seramik Farkı arasındaki önemli bir fark da iki malzemenin farklı alanlarda kullanılmasıdır. Fayanslar daha çok mutfak ve banyo duvarlarında tercih edilir iken seramikler ise yer zeminlerinde kullanılır. Çünkü fayanslar seramiklere oran ile daha çok ısıl işlem gördüklerinden daha ince ve zariflerdir. O yüzden duvarlarda tercih edilirler. Seramikler ise fayanslara ora ile daha kalındır ve daha canlı renklere sahiptir. Bundan dolayı seramikler yüzey zeminlerde tercih edilir.

 Designed by Efela Bilişim